13.12.20

El Yazısını Metine Çevirme

Bir akrabamın daha önce aldığı notlarını word'e çevirme ihtiyacı internet üzerinden bu tarz programları araştırmaya başladım. Görebildiğim kadarıyla daha çok tablet veya telefon üzerine yazılan yazıları algılayan bir çok uygulama var, hatta bir kitabun fotoğrafını çektiğinizde onu dijital ortama aktaran prgramlar da var, ancak daha önceden yazılmış el yazılarının fotoğrafını çektiğinizde bunu okuyabilen bir program yok. 

Üniversitede Image Process dersi almış biri olarak bunu yapmanın zor olduğunu biliyordum zaten ama üzerinden uzun yıllar geçtiği için bir ihtimal birilerinin bu sorunu çözmüş olabileceğini düşündüm. En sonunda fark ettim ki Google bu işi kısmen de olsa çözmüş ve diğer Google servisleri gibi bu da ücretsiz.

El yazısını bilgisayara aktarma ve word'e çevirme işlemi yapmak için öncelikle yazdığımız kağıdın fotoğrafını çekiyoruz;


Ben ilkokul 1. sınıfa 2. dönem pek gitmediğim için güzel yazı derslerine giremedim. Ayrıca küçükken solaktım ancak daha sonra sağ elimi kullanmaya başladım bunun da el yazımın kötü olması için bir bahane olabileceğini düşünüyorum. Neyse konumuza geri dönecek olursak yukarıda gördüğünüz yazıyı yazarak https://drive.google.com/ adresine gittim ve Google Drive hesabıma yükledim.

Daha sonra ilgili dosyanın üzerine sağ tuş ile tıklayarak "Birlikte aç" seçeneğini buluyoruz ve oradan da "Google Dokümanlar" seçeneğini tıklıyoruz.

Google dokümanı sizin için açıyor ve "okuyabildiği kadarıyla" resimdeki metinleri de sayfanın alt kısmına yazı olarak ekliyor. Hatta aynı klasöre google dokümanı olarak da kaydediyor. Bu sayede doküman üzerinde değişiklik de yapabilirsiniz.


Benim yazımı çok başarılı okuduğunu söyleyemem ancak eminim ki ilerleyen yıllarda bu uygulama daha da gelişecek ve benim yazımı bile okuyabilecek olgunluğa ulaşacaktır :)


0 yorum: