22.12.20

Blogger Template Hataları Giderme

 Birkaç gün önce biraz zaman bulup bloglarımdan bir tanesini Seo Friendly bir tema ile güncelleyeyim diye düşündüm. Bloglarımın hepsi Blogger üzerinde host edildiğinden buna uygun bir template seçtim. Tasarımda gerekli değişiklikleri yaptım. Ancak bir sorun vardı. Blogun footer kısmında copyright yazan yerde kendi sitemin adını yazsam bile otomatik olarak "Created By BlaBlaBla| Free Blogger Templates" gibi bir yazı beliriyordu. html içerisinden bu kısmı sildiğimde de site yüklendikten sonra hemen tasarımı yapan siteye yönleniyordu. Buraya kadar biraz karışık açıklamış olabilirim adım adım açıklıyorum:


Problem 1: Blogger footer kısmında Copyright olarak template'i yapan firmanın sitesi çıkıyor.
Çözüm, olarak html'den bu kısımdaki isimleri değiştirmeyi denedim ama olmadı. Bir javascript ile ilgili alan tekrar eski haline dönüyordu. Ben de bunun üzerine Javascript ilgili elementi bulamasın diye linkin id'sini kaldırdım.


Problem 2: Javascript'i yazanlar benim gibileri düşünmüş olacak ki ben footer'daki copyright kısımdaki linkin id'sini kaldırdığımda site yüklendikten hemen sonra blog templete'ini yapan firmanın adresine yönlenmeye başladı. Bu durumda Javascript'i değiştirmek istedim ama javascript paketlenmiş olduğu için okunabilir bir halde değildi.


Problem 3:  İlk olarak javascript'i okunabilir hale getirmem gerekiyordu. Kısa bir google aramasından sonra aşağıdaki siteyi buldum;

https://www.strictly-software.com/unpack-javascript


Problem 4 ve mutlu son: Şimdi de hangi kodu unpack edeceğimi bulmam gerekiyordu. Script içerisinde eval(function(p,a,c,k,e,r) ile başlayan kısımdan sonuna kadar kopyalayıp yukarıda bahsettiğim siteye yapıştırarak "unpack" tuşuna bastığınızda kod artık okunabilir hale gelecek. Benim kodun en sonunda aşağıdaki bölüm vardı. Bu kısmını sildim ve kodun geri kalanını blog template'ime tekrar yapıştırdığımda sorun çözülmüştü.


Sildiğim kısım;

window.onload = function () {
var e = document.getElementById("mycontent");
if (e == null) {
window.location.href = "http://tasarımcının_sitesi"
}
e.setAttribute("href", "tasarımcının_sitesi");
e.setAttribute("ref", "dofollow"); //adam bir de dofollow vermiş
e.setAttribute("title", "Blogger Templates");
e.setAttribute("style", "display: inline-block!important; font-size: inherit!important; color: #666!important; visibility: visible!important; opacity: 1!important;");
e.innerHTML = "BlaBlaBla"

}0 yorum: