4.7.19

Düz Dünya (!)

Düz dünya güneşin doğuşu ve batışı

Geçenlerde radyoya Türkiye Düz Dünya Derneği başkanı olduğunu söyleyen biri bağlandı ve yaklaşık yarım saat Dünya'nın düz olduğuna dair konuştu. İlk başta şaka zannettim, çünkü aynı radyoda her bölümde başka bir şeyin uzmanı kılığına girilen konseptte bir program vardı. Biraz dinleyince arkadaşın gayet ciddi olduğunu fark ettim.
Bir şeyi dinlerken empati yapmayı severim. Bu arkadaş da bir şeye inandığına göre tutarlı bir takım düşüncelerin sonucunda bu kanıya varmıştır diye düşünerek program sonuna kadar dinledim. Dernek başkanı, sunucunun her sorusuna kendince bir cevap veriyordu. Hatırladığım kadarıyla şöyle konuşmalar geçti;

+ Güneşin doğuşu ve batışını nasıl açıklıyorsunuz?
- Yukarıdan tutulan bir el feneri gibi güneş kıtaların üzerinden geçiyor. Güneş de aslında yuvarlak değil, tren raylarının uzaklaştığında bir nokta gibi görünmesi (perspektif) durumunda olduğu gibi Güneş uzak olduğundan öyle görünüyor.

+ Uydu görüntülerine göre Dünya dönüyor bunu nasıl açıklıyorsunuz?
- Hayır aslında uydu dünyanın etrafında dönüyor

+ Bir noktada hep doğuya veya batıya yürürsek aynı noktaya ulaşırız bunu nasıl açıklıyorsunuz?
- Aslında Dünya tepsi gibi, kenardan dönüp yeniden aynı noktaya ulaşılıyor.

+ Kutupları nasıl açıklıyorsunuz?
- Onlar aslında dünyanın çevresinde. Küre Dünyacıların dediği gibi tek bir noktada değil.

+ Peki yerçekimi de mi yok?
- Onu tam bilmiyorum. Yer çekimi varsa uçan balonlar nasıl uçuyor?

Bu arkadaş düz dünya konusunu internetteki bir videoda görmüş ve araştırıp hakikati (!) görmüş. Bundan sonra da dönüş yokmuş. Ayrıca küre dünya teorisindeki (evet teori dedi) her şeyin açıklaması düz dünya için de varmış.

Yıllar önce ayın aslında var olmadığını anlatan bir yazı görmüştüm. Adamlar Amerika'nın aya çıkmadığını savunmaktan bir adım daha öteye gitmişler ve ayın da aslında var olmadığını, optik bir ilüzyon olduğunu söylemeye başlamışlar.
Ayın olmadığını savunanları yine bir derece anlıyorum, esas amaçları başka bir şeyi çürütmek, ama Dünya'nın aslında düz olduğunu savunmanın altında ne var bir türlü anlayamadım. Mesela dese ki;" Düz olan Dünya'yı bize yuvarlak gibi yutturmaya çalışıyorlar çünkü overlokçuların dünyanın kenarlarına overlok yapmasını illüminati üyeleri istemiyor" yine hak vereceğim ama o bile yok.

Bence buradaki esas önemli konu çok daha farklı. İnsan beyni öyle enteresan çalışıyor ki bir şeye inanmak isterse veya inanmak istemezse beyin aksi görüşleri tamamen red ediyor. Aksi görüşleri çürütecek kendince bahaneler bulmaya çalışıyor. Bu yüzden insanların sabit fikirleri değişmiyor.

0 yorum: