5.7.18

Herkes ile Kavgalı Olan İnsanların Genel Özellikleri

Etrafımızda hiç mutlu olamayan, mutsuz olmak ya da birileriyle kavgalı olmak için her zaman bir nedeni olan, en sonunda da insanların iletişimi ikinci katip mertebesine indirdiği kişiler vardır ya. Patlamış mısırları hazırlayın, onları yakından inceliyoruz.

1) Hafızaları Çok Güçlüdür
Üniversitede yapay zeka dersi alırken aslında unutmanın ne kadar büyük bir nimet olduğunu fark etmiştim. Bilgisayarın hafızasının dolmaması için bile temp'e atılan dosyaların bir müddet sonra silinmesi gerekiyor. Neyse ki bilgisayarların (henüz) kin tutma gibi bir yeteneği yok da başımız büyük bir belaya girmiyor.
Başınıza gelen kötü bir olayı, size söylenen kötü bir sözü (yanlış anlamış olsanız bile) 10 yıl sonra bile ilk günkü heyecanı ve sinir katsayısı ile yaşadığınızı düşünün. Hayat çekilmez bir hale gelir. Karşımızdaki hiç kimse mükemmel olmadığı için de bir müddet sonra her insanın bir kusurunu görüp en sonunda bütün insanlardan uzaklaşmaya başlarız.

Filler asla unutmaz ve asla affetmez

2) Kimseye İhtiyaçlarının Olmadığını ve Olmayacağını Düşünürler
İnsanların en büyük hatalarından biri de içinde bulundukları durumun sonsuza kadar süreceğini düşünmeleridir. Bu durum hem içinde bulunduğunuz iyi haller için geçerlidir (bkz: düşmez kalkmaz bir Allah), hem de kötü haller için (bkz: keser döner sap döner gün gelir hesap döner).
Bu yazının konusu olan arkadaşlar içinde bulundukları iyi halin asla değişmeyeceğini düşünürler. Büyük ihtimalle şuanda sağlık, para, statü bakımından çok da kötü bir konumda değillerdir. "Taşı sıkıp suyunu mu çıkarsam acaba?" diye düşünüyor bile olabilirler. Ama gelin görün ki geçmiş ile uğraştıkları kadar geleceği düşünmediklerinden, uzun vadeli sağlıklı bir plan yapamazlar.

Dede olunca kim sahip çıkacak?

3) Kendilerini Dünya'nı Merkezinde Görürler
Kendileri adeta evrenin merkezindedirler. Dünyadaki tek önemli kişi kendileri, dünyadaki tek dert de kendilerininkidir. Kendilerinden başka hiç kimse o an mutsuz, üzgün ya da yorgun olamaz. Her kes onların ne kadar şahane olduğunu söylemek için yaratılmıştır ve bu görevlerini dinlenmeden yerine getirmeleri gerekir.

Dünyamız ahan da şurada

4) Kısır Döngü İçerisindedirler
Dünyanın merkezi sadece bir kişiye yetecek büyüklükte olduğu için bu arkadaşlar genellikle yalnız ve asabidirler. Bazı uzmanlar (bu ben oluyorum) asabi oldukları için yalnız olduklarını söylerken bazıları (bu da yine benim) ise yalnız oldukları için asabileştikleri kanısına varmıştır.


5) Çocukluklarına İnmek Gerekir
Anlayabildiğim kadarıyla (bak önceki maddede kendime uzman demiştim ama bu maddede biraz sakinleştim) bu tarz insanlar çocukken bazı ünvanları kafalarında büyütüyorlar. Kimisi için anne/baba olmak, kimisi için bir yerde makam sahibi olmak otoritenin sembolü. Kendileri küçükken bu otoriteleri sorgulamadıkları için kendilerini de başkasının sorgulaması istemiyor. Bu yüzden kendilerini onaylamayan herkesi karşılarında görüyorlar.

Screw you Cartman

6) Boş Zamanları Çoktur
Eğer hafızanız olumlu şeyleri hatırlama konusunda pek maharetli değil ama olumsuz şeyleri hatırlama konusunda master seviyesinde ise. Bir de kötü şeyleri düşünmek için bolca boş zamanınız varsa, belanızı bulmuşsunuz demektir. Bu durumdan kurtulmanın çaresi bir hobi bulmaktır, yoksa kafada bir şeyler kurmaktan devreler yanacak, "3 sene önce bana öyle demişti, bak şimdi hatırlayınca yine sinirlendim" demekten kendinizi alamayacaksınız.
Laaaan!?!

0 yorum: