10.1.18

Kolay soyulan kestane fırında nasıl pişirilir?

Kolay soyulan kestane fırında nasıl pişirilir?

Geçen ay kış sezonunun açılışını yapmak için yerel bir marketten kilosu 28TL'ye (fiyatı neden verdiğimi birazdan anlayacaksınız) kestane almıştım. Eve gidip fırında pişirdiğimizde 1 kiloya yakın kestaneyi yiyemeyerek çöpe atmak zorunda kaldık çünkü kestanenin içindeki tüylü kabuk bir türlü ayrılmıyordu ve yemek işkenceye dönmüştü. Daha sonra acaba kestanenin cinsinden mi yoksa pişirme şeklinden mi böyle oldu diye düşündüm ve herkesin ilk aklına gelen şeyi yaparak Google'dan "Kestane nasıl pişirilir?" , "Fırında kestane nasıl yapılır?" , "Kolay soyulan kestane nasıl pişirilir?" gibi aramalar yaptım. Çıkan sonuçlardan kendime bir plan yaptım ve bir sonraki kestaneyi bu şekilde pişirerek başarıya ulaştım. Şimdi gelelim kestaneyi nasıl pişirmeniz gerektiğine;

* Öncelikle kestane üzerine çarpı şeklinde çizikler atıyoruz
* Daha sonra kestaneleri su dolu bir kaba koyarak en az 1 saat suda bekletiyoruz.
* Kestaneleriniz suyun dibine batıyorsa şanslısınız çünkü kaliteli kestane almışsınız demektir. Eğer kestaneler suyun üzerine çıkıyorsa %50 ihtimalle kötü çıkacaktır. eğer misafire ikram edecekseniz suyun dibinde kalan kestaneleri tepside ayrı bir yere dizerek buradan ikram etmeyi deneyin.
* Daha önceden ısıtılmış fırında, 200 derecede, kestanenin büyüklüğüne göre 20-30 dakika civarında pişiriyorsunuz.
* Eğer kestaneleri soyarak ikram etmeyi düşünüyorsanız temiz bir havluya sararak biraz sıkıştırabilirsiniz. Üst kabuğu çıtırlaşan kestanelerin kabukları kolaylıkla soyulacaktır.

Bu yöntem başarıya ulaşınca yok kenarında 10TL'ye satılan kestaneleri de alarak aynı yöntemle denemek istedim. Buradan önemli olanın kestane mi yoksa pişirme şekli mi olduğunu anlamaya çalışıyordum. 10TL'lik kestaneler de aynı yöntemle başarıyla pişti. Tek farkı 10TL'ye aldığınız kestanelerde suyun üzerinde yüzen daha fazla kestane olması.

Afiyet olsun.

0 yorum: