22.11.16

Letgo Uygulamasında Karşınıza Çıkan İnsan Çeşitleri

Televizyonlarda dönen reklamları sayesinde Letgo uygulamasını herkes biliyor. Bilmeyenler için kısaca bir özet geçeyim, uygulama sayesinde evinizdeki kullanmadığınız eşyaları satabilir ya da ihtiyaçlarınızı bu uygulama üzerinden satın alabilirsiniz. Sahibinden.com'a rakip olarak Türkiye piyasasına giren kullanması kolay ve ücretsiz olan bu uygulama şimdiden benim gönlümü feth etmiş durumda. Evde boş zamanlarımda uygulamaya girip güzel bir şey var mı diye bakınıyorum. Bu uygulama hiç aklımda olmayan bir çok şeyi satın almama neden olmakla beraber insan tanımamı da sağlıyor. Bir nevi yurdumdan insanlar belgeseli diyebiliriz. Genellikle gözlemlediğim insan grupları şöyle;

1) Para satanlar
En az 20 yıldır para koleksiyonu yapan biri olarak tarihi değeri olan paraların satılmasını anlarım. Ama sırf dikkat çekmek, "kızlar esprili erkeklerden hoşlanır" dürtüsü ile kendini zorlamak. En sonunda da "100 lirayı 101 liraya satıyorum" diye ilan koyan 4235. kişi olmak sizi daha zeki göstermeyecek, aksine "ulan öküze bak düşünmüş düşünmüş anca bunu bulabilmiş" diye yorumlar almanıza neden olacaktır.

Çok komikmiş kardeşÇok komikmiş kardeş

2) Ölücüler
Siz 300 liraya ürün ilanı eklersiniz. 20TL olur mu gibi saçma mesajlardan sıkılıp ürünün adını "Pazarlıksız Son Fiyat" olarak yazarsınız. Ölücü arkadaşımız gelip ürünün ederinin aslında 50TL olduğunu. Kabul ederseniz hemen gelip NAKİT olarak alabileceğini belirtir. Benim hayalim ölücüler ile para satanların kapışmasıdır. Tecrübelerime göre bu iki grup arasında şöyle bir diyalog geçecektir.

        - 100TL'yi 150TL'ye satıyorum
        + Merhaba 35TL veririm. Eğer kabul ederseniz hemen gelip nakit ödeme yapabilirim.
        - Maalesef. Bana gelişi zaten 100TL
        + Sen bilirsin kardeş. Sonradan fiyat düştü gel al dersen almam haberin olsun.

3) Gömü Bulanlar
Evde eski çekmeceleri karıştırırken 1961 basım 2,5 Lira bulmuş, "nereden baksan 50 yıllık geçmişi var kesin çok para eder" diye düşünmüş ancak bu paranın kilo ile satıldığından haberi olmayan iyi niyetli arkadaşlardır. Madem ederini bilmiyorsun fiyatı pazarlık edilebilir olarak bırak. Ne diye astronomik rakamlar istiyorsun. İyi niyetli insanlar olduklarını düşündüğüm için çok da üzerlerine gitmiyorum.
Dededen kalan miras

4) Eş Arayanlar
Bu arkadaşlar nasıl bir yokluk içindeyse artık kendilerini satılacak bir mal gibi ilan edip bir de fiyatın boş geçildiğinin farkına varmadıklarından bir rakam sallamışlardır. (Olmaz ya) Bir şekilde bu vesile ile ilişkileri başlar da evlenip çoluk çocuğa karıştılar diyelim. Çocuk gelip "Anne siz babamla nasıl tanıştınız?" diye sorduğunda annesi ne cevap verecek çok merak ediyorum.
15-16 yaşında ergenlik görevini yerine getirmeye çalışanları yine bir derece anlıyorum da sonraki yaşlar daha fena.
Hayaller vs. Gerçekler

5) Araba önü bebekleri
Bu gruptaki canlılar bir önceki grubun motorlu araca sahip olan versiyonudur. Eskiden gelin arabalarının önüne yerleştirilen oyuncak bebek edasıyla arabalarının önüne geçer ve fotoğraflarını Letgo'ya eklerler. Amaçları araçlarını satmaktan çok "Arabam var, genç kızlar eklesin" mesajı vermektir. Araba almaya parası yetmeyenler motorsiklet ile de aynı pozu verebilir. Henüz bisiklet ile bu pozu veren yok ama ekonomik kriz gibi durumlarda o duruma da düşebiliriz.
İnsanın içinden mesaj atıp "bu arabanın beygiri neden dışarıda" diye sormak gelir.
Aracımız bir beygir

6) Arkadaş satıcıları
En nefret ettiğim canlı grubudur. Çocukluklarına belirli bir yaşa kadar evin prensi/prensesi olarak yetiştirildiklerini, daha sonra doğal ortama salındıklarında dünyanın merkezinde olmadığı gerçeği ile yüzleşen bireylerden olduklarını fark ederler. Bu canlılar için yeniden ilgi çekmenin en kolay yolu, sürüdeki daha zayıf diğer bir bireyi tespit etmek ve onun üzerinden prim yapmaya çalışmaktır. Görüldükleri yerde belediyeye haber verilmesi ve belediye tarafından barınağa götürülmesi gerekmektedir.
Değerinde bayan seni ne yapsın

7) Okuma özürlüler
Siz o küçücük klavye ekranından (çünkü Letgo şimdilik web arayüzünden ürünlerinizi düzenlemenize izin vermiyor) harf hatalarınızı düzelte düzelte açıklamayı yazarak satmak istediğiniz ürünü detaylı olarak yazarsınız. Unuttuğunuz bir şey var ki o da bizim toplumumuzun okuma özürlü olduğudur. Size gelen ilk mesaj "ürünün bir sorunu var mı?" olur. Ürünün adını "Açıklamayı okuyun" olarak yazsanız bile bu arkadaşlardan kurtulmanız çok zordur. (Aynı güruh bu yazının da sadece başlıklarını okuyup sayfayı kapattı bile)
adamlar ürünün adını bile okumuyor


8) Takasçılar
Lidyalılar'dan bile eski çağlarda yaşayan bu arkadaşların nasıl akıllı telefon kullandıkları hala bilim adamları tarafından araştırılmaktadır. Onların dünyasında alışveriş yoktur. iPhone 7 ile Nokia 3310'u takas etmek vardır. Bu arkadaşlar ölücülerin para kullanmayan biçimidir. Olur da takası kabul ederseniz bir sonraki adımda 3310'un ekranının değişmesi gerektiğini söylerler.
takas olur mu

9) Araplar
Suriyeli olduklarını tahmin ettiğim bu arkadaşlara ait ilanlarda ne satıldığını anlamak çok zordur. Arapça bilmiyor olabilirim, evet ama ilanın fotoğrafından da mı bir şey anlaşılmaz yahu! Siz evinizden dışarı çıkmasanız bile Suriyeliler bir şekilde gelip sizi buluyor bu sayede.
töbe töbe

10) Karambole gidenler
Büyük ihtimalle televizyonda reklamı görüp, sonrasında "Letgo da neymiş ki?" diye düşünerek uygulamayı yükleyen arkadaşlarımızdır. Telefonu kurcalarken saçma bir fotoğraf çekip ilan olarak eklediklerinin farkına varmazlar. Fiyat hep pazarlık edilebilir, kategori de hep diğer olarak karşımıza çıkar. Zararsız arkadaşlardır. Bırakırsanız kendileri gider zaten.
Şuna basınca ne oluyor

0 yorum: