23.5.16

Konya Gezi Rehberi

Konya seyahatimiz için biletlerimizi aldık ve hava alanından teslim almak üzere araç kiraladık. Araba kiralamak hem büyük kolaylık sağlıyor hem de kaba bir hesap yaptığınızda ulaşımın daha ucuza geldiğini fark ediyorsunuz. Arabayı teslim alırken nerede kahvaltı yapabileceğimizi sordum. Bize Sille'yi önerdiler.

Sille
Sille;

Konya, Selçuklu'ya 8km uzaklıkta eski bir belde. İçerisinde Rum Roma döneminden kalma mağaralar ve kilise var. Ortasından suyun aktığı güzel bir yer. Buraya geldiğimizde tur otobüslerinin de yolcularını kahvaltıya getirdiklerini gördük. Demek ki doğru bir yerdeyiz diye düşündük. Kahvaltı için birden fazla mekân var. Bizim tercihimiz Sille Konak Cafe & Restaurant oldu. Konağın içinde ya da bahçesinde kahvaltınızı yapabiliyorsunuz. Tatil günlerinde açık büfe kahvaltı var. Açık büfesi şimdiye kadar gördüğüm en iyi menülerden birine sahip. Çeşit çeşit peynir, reçelleri geçtim fırında mantar, soğan halkaları, birkaç çeşit patates, dereotundan maydanoza kadar yeşillikler ve 8-10 çeşit meyve de unutulmamış. Bu kadar yedikten sonra öğle yemeğini de pas geçiyorsunuz. (Mayıs 2016 itibariyle açık büfe kahvaltı fiyatı kişi başı 24TL) Kahvaltınızı yaptıktan sonra çevredeki mağaralara çıkabilirsiniz. Biz çocuklu olduğumuz için sadece en alttaki mağaraya bakabildik ama birçok mağara mevcut. Hediyelik dükkânlarda el yapımı ahşap ürünler var.

Meram Bağları
Meram bağlarına gittiğimizde otopark görevlisi ile aramızda şöyle bir diyalog geçti.
- Abi selam. Burada görülecek neresi var?
+ Valla pek bir şey yok mesire yeri işte.
- Hadi ya! O zaman biz başka bir yere gidelim.
+ Tamam. Bir tek şurada biz türbe var, Fatiha okuyup öyle gidin bari.

Biz de Fatiha okuyarak bir sonraki durağa doğru yola çıktık. Fatiha okurken dikkatimi çeken bir şey bazı ablaların türbenin etrafını tavaf etmesi oldu. Dinimizde böyle bir şeyin olmadığını hatırlatmak istedim ama sonra yanlış anlaşılmaktan korkarak vazgeçtim.

80 Binde Devriâlem Parkı
80 Binde Devriâlem Parkı
Eşyaları otele bıraktıktan sonra resepsiyon görevlisinin tavsiyesi ile normalde gitmeden önce varlığını fark etmemiş olmamıza rağmen planımıza eklediğimiz bir yer. İstanbul'daki Miniatürk'te sadece ünlü binaların maketleri var. Bu park ise 3 bölümden oluşuyor. İlk bölüm Miniatürk gibi yapılardan oluşuyor. İkinci bölümü çizgi film karakterlerinin maketlerini içeriyor. Sadece maket yapmayla kalmamışlar çizgi film karakterlerinin evlerini de inşa etmişler. Üçüncü bölümde ise dinozor sergisi var. Çeşit çeşit dinozorlar sesli ve hareketli olarak geniş bir alanda sergilenmiş. Park 18:30'da kapanıyor. Giriş ücreti tam bilet 7TL, indirimli bilet 5TL

Somatçı Fihi Ma Fih Restaurant
Somatçı Fihi Ma Fih RestaurantKonya'da birkaç tan konağın yan yana sıralandığı Mengüç Caddesi var, bu caddedeki restoranlardan ilki. Tripadvisor'a göre en iyi yer burası olduğu için biz de bir gidip bakalım istedik. Gittiğimizde garsonlardan iki tanesi izinde olduğu için geriye kalan iki garson serviste zorlanıyordu ama insanlık hali diyerek çok takılmadık. Mekânın sahibi masanızı ziyaret ederek Somatçı isminin ne olduğu ile ilgili bilgi veriyor. Mevlevilikteki derecelerden biriymiş. Restoranda Selçuklu döneminden kalma yemekler yapıldığı için yemeklerin hiçbirinde domates ya da salça kullanılmıyor. Etleri yumuşak ve güzel, tam anlamıyla ağızda dağılıyor. Klasik yemeklerin yanı sıra menüde bulunan farklı yiyecekler şunlar;
* Fihi ma fih çorbası (Bulgur, nohut, fasulye, mercimek, dana eti)
* Cevizli közlenmiş biber çorbası
* Karamık çorbası (Bulgur ve karamık otu)
* Bademli köfte
* İncirli et
* Soğanlı erikli biftek
* Sirkencubin şerbeti (Bal, üzüm sirkesi, su)

Konak Konya Mutfağı
Konak Konya Mutfağı
İkinci günün sabahında kahvaltı için yer arıyoruz. Mengüç caddesinin karşısında bulunan bu mekân yolun kenarında olmasına rağmen açık havada rahatlıkla kahvaltı yapabiliyorsunuz. Serpme kahvaltı geliyor ve menüsü çok doyurucu. Biz masadakilerin hepsini bitiremedik. (Fotoğrafı çektikten sonra sıcaklar geldi) Ücretsiz otoparkı da olduğu için arabayı burada bırakarak şehir merkezini gezebilirsiniz. (Serpme kahvaltı fiyatı kişi başı 20TL)

Mevlana Müzesi
Mevlana Müzesi
Selimiye camisinin hemen yanında bulunan müzeye giriş ücretsiz. Ücretsiz olmasına rağmen gişeden ücretsiz bilet almanız gerekiyor. Buraya gitmeden önce orayı türbe olarak düşünerek cuma namazı kılarım diye düşünüyordum ama namazı müzede değil, hemen yanındaki Selimiye Camisinde kılıyorsunuz. Mevlana müzesine girerken galoş giymeniz gerekiyor ve bebek arabaları içeriye alınmıyor. İçeride türbenin yanı sıra Mevlana hazretlerinin cübbesi gibi eşyalar da var. Türbenin dışında ise o dönemin dervişlerinin kaldığı ve ders aldığı odaları gezebilirsiniz. Güzel ülkemin güze insanları türbenin bahçesinde bulunan bir karışlık havuza dilek dilemek için para atmayı ihmal etmemiş. Bu alışkanlığın da dinimizde bir yerinin olmadığını hatırlatmak isterim.

Şems-i Tebrizi Türbesi
Mevlana müzesine yürüme mesafesinde bulunan türbe caminin içerisinde. Kısa bir yürüyüş ile türbeyi ziyaret edebilir, yol üzerinde bulunan Konya yazılı tabelanın yanında fotoğraf çektirebilir, Konya şekerleri ve hediyelik eşya dükkânlarına uğrayabilirsiniz.

Alâeddin Tepesi
Dümdüz Konya'nın içerisinde ne kadar tepe olabilir ki diye düşünerek gittiğimiz bir mekân. Yüksekliği 20 metre. Soluklanmak isterseniz oturup çay içebileceğiniz bir mekân. Biz ne var diye görmek için bir bakıp, oturmadan geri döndük.

Konya Tropikal Kelebek Bahçesi
Konya Tropikal Kelebek Bahçesi
Konya ziyaretim sırasında en çok beğendiğim yerlerden biri. Google maps üzerinden yol tarifi istediğimde bahçenin 16:30'da kapanacağını yazıyordu ama saat yanlış girilmiş. Bahçenin kapanış saati 18:30
Kapalı bir alan içerisinde çeşit çeşit kelebek sizi bekliyor. Renk renk kelebekler etrafınızda uçuşuyor, hatta bazıları kafanıza konmak için hamle yapıyor. İçerisi kelebeklerin yaşayacağı sıcaklıkta ve nemde olduğu için sizi biraz terletebilir. Canlı kelebeklerin bulunduğu alanı gezdikten sonra kelebek çeşitlerinin ve kelebeklerin evrelerinin bulunduğu bir müze alanını ziyaret edebilirsiniz. Ufak bir sinema salonunun da bulunduğu mekânda "Minuscule" animasyonunun bir bölümü sürekli dönüyor. Kesinlikle görülmesi gereken bir yer. (Bilet fiyatları Tam: 7.5TL, Öğrenci: 5TL)

Cemo Etli Ekmek
Dönüş için havaalanına gitmeden önce son bir yemek imkânımız vardı. Tirit ile Etli ekmek arasında bir seçim yapmamız gerekiyordu. Seçimimizi etli ekmekten tana yaptık ve Cemo'ya gittik. Şehir içinde bulunan bu mekânda etli ekmeğin yanı sıra etli ekmeğe çok benzer olan Konya böreğini de yemenizi tavsiye ederim. Konya böreği ile etli ekmek ile Konya böreği arasındaki fark böreğin kenarlarının bükülmüş olması ve etin üzerine kaşar konmuş olması. Yemekten sonra kızarmış dondurma ya da sac arası tatlısını da deneyebilirsiniz. İstanbul'da Ovalı Konya Mutfağı'nda sac arası tatlısı fıstıkla yapılıyordu. Cemo'da cevizli geldi. Normali nasıl bilmiyorum ama ben fıstıklıyı tercih ederim.

Cemo Etli Ekmek

0 yorum: