24.6.15

Dunning Kruger Etkisi

Dunning Kruger etkisi

Yazıya başlamadan belirtmek isterim ki kimsenin eğitim durumunu yargılamak için bu yazıyı yazmıyorum. Sadece benim vakti zamanında anlamlandıramadığım durumlara açıklık getiren bir konu olduğu için değinmek istedim.

Nereden duyduğumu hatırlamadığım bir söz vardır; "Kara cahil odur ki bilmez, bilmediğini bilmez, bir de biliyorum zanneder". Bu cümlede adı geçen kişi ile ilgili aklınıza az çok bir örnek gelmiştir mutlaka. Hani o örnekler konuştuğunda içinizden "kardeşim bilmiyorsun bari yorum yapma" demek gelir. Ben bu durumla en çok askerdeyken karşılaşmıştım. Hatta öyle bir duruma gelmiştim ki "ulan acaba adam harbiden bilgili de ben mi yanlış biliyorum" diye düşündüğüm bile olmuştur.

Cornell Üniversitesinden Justin Kruger ve David Dunning'in literatüre kazandırdığı çalışmaya göre az bilmek öz güveni arttırıyor. Bu durumda olan insanlar dünyanın kendi bildikleri küçük dünyadan ibaret olduğunu sanıyor, aslına bakarsanız onlar için mutlu bir hayat belirtisi.

Ne zaman ki insanın eğitim düzeyi ya da görgüsü artıyor, ozaman aslında bilmedikleri ne kadar çok şey olduğunu fark ediyorlar ve öz güven düşüyor. Hatta konu hakkında exper olduğunuzda bile duyduğunuz güven hissi konu ile ilgili çok az bilgiye sahip birinin güven hissinden daha az oluyor.


0 yorum: