9.1.12

Çöp kamyonundan dökülenler

Eski çalıştığım şirketin Aralık ayında düzenlediği bir aktivitede Sunay Akın konuşmacı olarak çağırılmıştı. O güne kadar Sunay ben hakkında bildiğim herşeyi iki cümle ile özetleyebilirim ;"Oyuncak müzesi diye bir yer var oranın sahibi" bir de "kitabı mı varmış ne öyle birşeyler".
Birer saatten oluşan iki seans halinde yapılan konuşmada konuşmacının vücut dilini ve ses tonunu çok güzel kullandığı su götürmez bir gerçek. Ancak ortada anlatılan bir konu yoktu. Konuşmacı bir gezginin Marmara denizinde timsah görmesinden Oyuncak Müzesinin ne kadar şahane bir yer olduğuna, Fatih Sultan Mehmet'in resim defterinden Türkiye'de Koç,Sabancı ve Sunay Akın müzelerinin olduğuna, İstanbul'a ilk gelen zürafadan Oyuncak müzesinin sokak lambalarının zürafa şeklinde olmasına, Aya ilk giden astronotun bıraktığı ayakkabıdan oyuncak müzesinin elektirik faturasının çok gelmesine kadar birçok ulvi meseleden bahsetti. Daldan dala atlayan, herşeyden birkaç cümle ile bahsedilen ilk bir saatin sonunda verilen arada arkadaşlarıma "Yahu bu adam ne anlattı?" diye sorduğumda onların da bana bir cevap verememesinin iki nedeni olabilirdi;
1) Adam harbiden doğru dürüst bişey anlatmadı
2) Aslında Sunay bey çok güzel şeyler anlattı ve bizi aydınlatmak için çırpındı ama hepimiz salağız bişey anlamadık.
O iki saatin sonunda kendimi bir çöp kamyonu gelmiş de beynime yükünü boşaltmış gibi hissediyordum. Çünkü beynim doluydu ama ayıkladığım zaman işe yarar birşey bulamıyordum.

Bu yazıyı yazmamın aslın nedenine gelince, Sunay bey konuşmasında şöyle bir cümleye değindi; "Camide hocaların biri çıksa, alkol yararlı bir şeydir dese, şaşırırsınız değil mi? Oysa bu Kuran'da bakara suresinde bir ayettir"
Ben de sizin gibi şok olmuştum. Bugüne kadar bize öğretilenler yanlışmıydı yoksa? Önlerde oturan biri "Peki ayetin devamında ne diyor?" diye sorduğunda Sunay bey "Ne diyecek canım işte fazla içmeyin diyor, zaten biz de içip trafik kazası yapın demiyoruz" gibi bir cümle kurunca bir gariplik olduğunu farkettim. Eve gelip bir kuran mealine baktığımda ayetin şöyle olduğunu gördüm;

"Sana içki ve kumarı sorarlar, de ki: "İkisinde hem büyük günah ve hem insanlara bazı faydalar vardır. Günahları faydasından daha büyüktür." (Bakara 2/219)
Farklı mealler için bkz. http://www.kuranmeali.com/ayetkarsilastirma.asp?sure=2&ayet=219

Herkesin inancına saygılıyım ve insanların birbirlerinin inançlarına karşı hoşgörülü olmasından yanayım. Hiç kimse müslüman olmak zorunda değil ama Kuran-ı kerimdeki bir ayeti 300 kişiye farklı gibi göstermek ne demek oluyor? Sunay bey konuşmasında burayı eklerken neyi amaçlıyordu? Kuran mealini mi hiç okumadı yoksa okudu da hafızası dolu olduğu için cümlenin yarısını mı aklında tuttu bişey diyemem. Tek söyleyebileceğim şey Sunay Akın adını her duyduğumda aklıma bu olayın geldiğidir.

0 yorum: