7.5.10

Er Gazinosu

Er gazinosunun nasıl bir yer olduğunu Cem Yılmaz çok güzel anlatıyor. Ben de birkaç ekleme yapmak istedim.

Öncelikle er gazinosu dediğimiz yer (sayıları çok olmasa da) bazı arkadaşların zannettiği gibi pavyonvari bir yer değildir. Er gazinosunun standart paketinde 1 adet televizyon, 1 adet kumanda, muhtelif adette sandalye bulunmaktadır. Bir üst versiyonunda çay (hatta poğaça tost) satışı da yapılmaktadır. Hatta daha da gelişmiş modellerinde pinpon, internet cafe gibi imkanlar da bulunmaktadır. Burada tabi ki arz-talep dengesi söz konusudur.
Erlerin dış dünyaya açılan kapısı olan televizyon günün sadece belirli saatlerinde açılır. Televizyondaki kanalı belirleme yetkisi oradaki en kıdemli erlerden birine aittir ve daha az kıdemli erler tarafından seçilen kanala yorum yapılması kesinlikle söz konusu değildir.
İlginç bir şekilde eline kumandayı alan erlerin %80'inin klip kanallarını açtığı görülmüştür. (Bkz: Erler için akıllı kumanda). Klip kanalından kastımın Power Türk ya da NR1 olduğunu zannediyorsanız yanılıyorsunuz. Bu kanallar genellikle arabesk yada damar olarak tarif edilen müziklerin çaldığı, ekranın altında geçen yazılarda "25-50 yaş arası olgun bayanlar arasın" "görüşme engeli olmayanlar arasın" "olgun bayanlar arasın" tarzı iğrenç mesajların geçtiği kanallardır. Hatta bu kanalların biri hiçbir masraftan kaçınmayarak teknolojinin tüm imkanlarını seferber etmiş ve MMS mesajlarını da ekranın köşesinde yayınlamaya başlamıştır. Bir de klip konusunu da aşmış ekranda fotoğraf yayınlayıp müzik çalan kanalı da inovatif düşüncesinden (!) ötürü kutluyorum.

Son olarak 2009 sonu 2010'un ortaları itibariyle aşağıdaki diziler izlenmekte idi (İzlenen dizilerin Türkiye genelinde aynı olduğunu bizzat araştırıp teyit ettim)
  • Arka sokaklar
  • Arka sıradakiler
  • Geniş aile
  • Ezel
  • Kurtlar vadisi

0 yorum: