30.7.19

Anadolujet Mağdur Olmayan Kalmasın

Anadolujet uçmayan kalmasın

Bugüne kadar müşterisini mağdur eden bir çok şirket gördüm, ama itiraf etmeliyim ki Anadolujet'in bana yaşattığı mağduriyetler silsilesi bu dalda oscar'a aday.

Anadolujet internet sitesinden 22 Mart tarihinde yurt içi 3 kişilik sabah gidiş, akşam dönüş uçak bileti aldım. 24 Nisan tarihinde firma SMS göndererek gidiş uçuşumun iptal edildiğini ve rezervasyonumun akşam uçuşuna alındığını söyledi. Akşam uçuşu olarak nitelenen uçuş zaten benim dönüş uçağımdı.

Eski bir havayolu çalışanı olarak bu tarz durumların olabileceğini biliyorum. Bu nedenle çok takılmadım ve Çağrı merkezini arayarak para iadesi istedim. Firma dönüş biletim de olduğu için 25 Haziran'da dönüş uçuşumu yapmamı sonar kendilerini tekrar aramamı yoksa para iadesi yapamayacaklarını söyledi. Bu durumun saçma olduğunu, hem uçuşu kendilerinin iptal ettiğini hem de 2 ay daha paramı vermeyerek beni tekrar mağdur edeceklerini söylediğimde dönüş uçuşumu da iptal edip para iademi yapmayı önerdiler. Doğal olarak kabul etmedim.

25 Haziran tarihinde dönüş uçuşumu gerçekleştirdim ve 26 Haziran'da para iadesi için Çağrı merkezini aradım. Aramak zorundasınız çünkü sistem otomatik değil ve firma bu sayede aramayı unutanların parasının üzerine yatmış oluyor. Telefondaki yetkili bir hata olduğunu ve para iadesini şimdilik yapamayacaklarını inceleme için bana bir önceki görüşmeyi ne zaman yaptığımı tarih ve saat ile belirtmemi söyledi. Ben kendilerine sistemlerinin ses kaydı aldığını arama kayıtlarına ulaşabileceklerini söyledim ama öyle de olmuyormuş. Telefon operatörümün sitesine girip arama kayıtlarını incelemem ve tam tarih ve saati söylemem gerekiyormuş yoksa inceleyemezlermiş. Bir şekilde tarih ve saati de bulup söyledim. Şikayet kaydı oluşturdular.

Tam 1 ay boyunca şikayet incelemesi devam etti. Sonrasında bir email ile personnel hatasından ötürü sorun yaşandığını ve haklı olduğumu belirttiler. Peki bu durumda mağduriyetimi giderdiler mi? Tabi ki HAYIR!

3 kişilik rezervasyonumun sadece 1 kişisi için bana bir çek yollamışlar. Bu çek ile yeniden rezervasyon yapabiliyormuşum. Olur da para iadesi almak istersem de ofislerine gitmeliymişim. Neyse ki havalimanında çalışıyordum da oradaki ofise gittim. Para iadesi için kodu verdiğimde benden kendi adıma bir kredi kartı vermemi istediler. Laf arasında aslında rezervasyonun 3 kişilik olduğunu ve diğer 2 kişinin de parasını benim ödediğimi söyledim. Çağrı merkezini arayıp onların parasını sizin alacağınızı söyleyin yoksa diğer yolcuların da kendilerinin gidip para iadesi için başvurması gerekir dediler. Bunun üzerine Çağrı merkezini arayıp not paranın tarafıma iade yapılmasını istedim. Çağrı merkezi not aldığını belirtti.

Peki sizce parayı iade ettiler mi? Tabi ki HAYIR!
Diğer iki yolcu için bir iade numarası düzenlediler ve yolcuların kendilerinin Thy ofisine giderek iade alması gerektiğini söylediler.

Burada iki ihtimal var. Ya Türk Havayolları gibi Dünya markası olarak lanse edilen firmanın çalışanları tamamen yeteneksiz, liyakatsiz ve iş bilmez insanlardan oluşuyor, ya da benim gibi uğraşacak vakti olmayan yolcuların paralarının üzerine yatmaya çalışıyorlar.
Yazıklar olsun…

0 yorum: