13.5.19

İngilizce Öğrenmek İsteyenlere Tavsiyeler

İş yaşamınının olmazsa olmazlarından biri de dil eğitimidir. Hatta günümüzde neredeyse herkes İngilizce bildiği için, bir dil bile yeterli olmayabiliyor.
Ben ilkokulu 5. sınıfta bitirip Anadolu lisesini kazandığımda 1 sene hazırlık okumuştum. Hatta bizim zamanımızda (yaşım ortaya çıktı) orta okul 1. sınıfın ilk döneminde matematik ve fen bilgisini ingilizce olark işlemiştik. Ancak gelin görün ki daha sonraki yıllarda ingilizcei biraz boşladım ve üniversiteyi kazandığımda yeniden 1 yıl hazırlık okumak zorunda kaldım. Üniversitedeki ingilizce eğitimim orta okuldakinden tamamen farklıydı. Orta okul müfredatında size formül gibi ezberletilen sıkıcı bir dil varken üniversitede size doğrusuyla yanlışıyla konuşmaya sevk eden bir dil eğitimi vardı.

Şöyle düşünün; Taksim'de gezerken bir yabancının "Ben gitmek Sultanahmet" dediğini duyduğunuzda adam Türkçe öğrenmiş diye seviniyorsunuz değil mi? Sevinirken de bu ne biçim Türkçe demiyorsunuz. İşte onun değişik bir versiyonu. Konuştukça zaten eksiklikler yerine oturuyor.

Günlük hayatta kullanabileceğiniz küçük, etkili ve ücretsiz bir kaç dil öğrenme aktivitesini aşağıda bulabilirsiniz.

Kelime Bilgisi ve Okuma:

* Öncelikle kullandığınız cep telefonunun dilini İngilizce olarak ayarlamakla işe başlıyoruz. Zaten bir çok şeyi okumadan el yordamıyla yapıyordunuz, varsın İngilizce yazsın orada. Bu değişikliği yaptıktan sonra kullandığınız bazı uygulamaların da dili İngilizceye dönebilir. Ne Güzel işte, yeni kelimeler öğrenirsiniz.

* Telefonunuz artık İngilizce olduysa şimdi de kullandığınız instagram, youtube, facebook, linkedin gibi sosyal medya hesaplarının dilini İingilizce olarak ayarlıyoruz.

* Şimdi bu maddede desem ki İngilizce kitap alıp okuyun, kimsenin okumayacağını biliyorum. Bu nedenle 9Gag gibi eğlenceli siteleri ve bu sitelerin sosyal medya hesaplarını takip etmenizi öneriyorum. Birkaç cümlelik caps'leri okurken hem eğlenecek hem de yeni kelimeler öğreneceksiniz. Ayrıca mesleğiniz ile ilgili sayfaları da takip edebilirsiniz. Örneğin benim takip ettiğim "trust me i'm an engineer" diye bir sayfa var, eğlenceli paylaşımlar yapıyor.

* Son olarak da Duolingo uygulamasını öneririm. Günde birkaç dakikanızı ayırarak eğlenceli bir şekilde pratik yapabilirsiniz.

Dinleme:

* En eğlenceli yöntem hiç şüphesiz original dilinde ve ALTYAZISIZ film izlemektir. İlk başlarda takip etmekte çok zorlanıyorsanız altyazıyı ingilizce olarak ayarlayabilirsiniz. İzlediğiniz ilk 5-10 filmden muhtemelen hiç bir şey anlamayacaksınız. Ama yılmak yok, sonrasında yavaş yavaş bir aydınlanma geliyor.

* Yukarıdaki madde biraz ağır geldiyse diye biraz daha kolay versiyonunu tarif etmiş olayım. Daha önce izlediğiniz ve izlemekten keyif aldığınız bir filmi şimdi bir de ingilizce olarak izleyin. Zaten bildiğiniz replikleri anlamanız kolay olacaktır. Unutmayın, bebekken hepimiz sadece dinleyerek konuşmayı öğrendik.

Konuşma:

* Bununla ilgili uygulamalar bile var. Kayıt oluyorsunuz ve cep telefonu üzerinden yabancı biriyle konuşuyorsunuz. Teknoloji pek bir gelişti azizim, eskiden olsa turist gördüğünüzde büyükleriniz git bak turistle ingilizce konuş diye size dürtüklerdi.

* Uygulama ile uğraşmak istemeyenler ya da para harcamak istemeyenler için etkili diğer yöntemimiz de şöyle; yurt dışında yaşadığınızı hayal edin. Arkadaşlarınıza gün içinde anlattığınız bir şeyi yurt dışındaki yabancı arkadaşlarınıza anlatmanız gerekseydi nasıl anlatırdınız diye düşünün. İçinizden geçirmeniz de iyi ama sesli de tekrarlarsanız daha bir güzel olur.

0 yorum: