16.6.15

Name Dropping

Görsen tanırsın ünlüsü az ünlü

Küçükken bir yere gittiğimde önce ilgilenilmez sonra X'in oğlu denilince ilgi görmeye başlardım. O küçük yaşımda niye tek başıma değerli değilim de X'in oğlu olunca değerli oluyorum diye sorardım kendi kendime.

Daha sonraları bir yazı görmüştüm, meğerse benim bu haz etmediğim durum bazı insanlar için psikolojik bir rahatsızlık ve özgüven eksikliğini kapatmaya yarayan bir yöntemmiş. Adına "Name Dropping" denilen bu durum özetle kendini değerli görmeyen ya da gerçekten de pek bir başarısı olmayan insanların başarılı ve özellikle de ünlü insanlarla irtibatlı olduğunu belirterek değer kazanmaya çabalamasıymış.

"Y ünlü kişisi mi haa onu çok iyi biliyorum kayın biraderimin umre arkadaşıymış", ya da "Geçen şuraya gittik, gittiğimiz yere Z kişisi de gelmişti, Z kişisi ile ilgili bir durum olursa haberimiz olsun yani artık tanıdık sayılırız" ve hatta aynı grupta olduğu bir arkadaşı bir üniversitedeki bir hocayı tanıdığı için "Ooo Ğ üniversitesi ile sıkıntı yok, tanıdıktır" gibi cümleleri şaka değil gerçek bir biçimde kuran kişilerin yaptığı davranışa Name Dropping deniyormuş. Hele bir de yakınlık kurulmaya çalışılan kişi (Umut Sarıkaya karikatürlerindeki tabirle) "az ünlü" ise ozaman iş daha da bir eğlenceli hale geliyor.

Bu durumda olan kişilerin kendi başlarına otorite kuramadığı, inandırıcı olmadığı vb. düşünceler nedeniyle bilinen kişilere atıfta bulunarak kendilerini ispat etmeye çalıştığı biliniyor.

0 yorum: