9.10.14

Yunanistan Atina Gezi Rehberi

Hey yerde olduğu gibi Atina'da da hava alanına iner inmez bir harita ediniyoruz.
Haritadan şehir merkezine ulaşım metro ile çok kolay. Monastiraki durağına gitmek kişi başı 8 €, 2 kişi gidecekseniz grup bileti alarak 14 €'ya gidebilirsiniz.
Monastiraki durağının hemen yanında 360 Degree Hotel var. Güzel bir otel, imkanları da çok iyi ancak durağın önündeki meydanda akşamları sokak müzisyenlerinin gösterileri olduğu için biraz gürültülü olabiliyor.
Duraktan çıktıktan sonra hemen solunuzda da Osmanlı döneminden kalma ve şuan müze olarak kullanılan (Giriş 2 €) ufak bir cami ve Acropolis'ten alacağınız bile ile girme imkanı bulabileceğiniz antik bir kütüphane (Adrian's Library) var. Genel olarak muhite baktığımda bana Eminönü ya da Kadıköy'ün arka sokaklarını hatırlattı.
Metro durağının önündeki meydanda meyve alabileceğiniz satıcılar var. Ayrıca hindistan cevizi satan bir tezgah da vardı. Cocostar tadına alışan biri olarak çiğ hindistan cevizi bana biraz tatsız geldi ancak yine de değişik bir tat. Eğer birkaç kişi iseniz tek bir parça alıp paylaşabilirsiniz, zira ben bir parçayı 3 günde yiyebildim.

Yunanistan hindistan cevizi

Atina'da görmeye değer yerlerin en başında hiç şüphesiz antik Yunan'dan kalma Acropolis geliyor. Giriş için kişi başı 12 € ödemeniz gerekiyor. Bu ücret karşılığı size verilen bilet 4 gün geçerli olacak ve aşağıdaki yerlerin her birine yeni bir bilet almadan girebileceksiniz. Bu yüzden biletinizi atmamanızı öneririm.
1) Archaeological site of Acropolis
2) Theatre of Dionysos
3) Archaeological site & museum of ancient Agora
4) Roman Agora
5) Temple of olympian Zeus
6) Keramikos
7) Adrian's library
Acropolis

Yemek 
Öncelikle şunu söylemeliyim ki adamlar bizim yemeklerin çoğunu kopyalamış. Musakka'yı alıp modifiye edip Greek Moussaka yapmışlar, yoğurdu biraz daha yağlı yapıp Greek Yogurth demişler, döneri arakladıklarını zaten biliyoruz, hatta lahmacun bile gördüm.
Avrupada normalde dönerci gördüğümde helal kesim olabilir diye düşünerek gider dükkanı kontrol ederdim ama Atina'da bu pek mümkün değil. Zaten döner yemek istediğinizde 2 seçenek var; tavuk ya da domuz.
Atina'da deniz ürünlerini doyasıya yiyebilirsiniz. Hamsi seven biri olarak bol bol hamsi yedim. Menülerde Gavros olarak görebileceğiniz hamsilerin porsiyonu oldukça doyurucu oluyor. Hatta çok aç değilseniz 2 kişi bir porsiyon ile de doyabilirsiniz.

Cami
Avrupa'nın camisi olmayan tek başkenti ne yazık ki Atina. Aslında bakarsanız cami yok derken bildiğimiz anlamda minareli camilerden bahsediyorum. Metro meydanına yürüyerek 5 dakikalık mesafede (tahmini olarak aşağıdaki linkte koordinatlarını bulabilirsiniz) mescid olarak kullanılan 3 katlı bir bina var. Cuma namazı ve bayram namazında buradaydım. Cuma namazı için ezan okunduğunda mescidde 5-6 kişi vardı. Ben müslüman nüfus az diye düşündüm. Sonrasında imam çıkıp vaaz vermeye başladı ve insanlar da camiye gelmeye başladı. Vaaz ve hutbe toplam 1,5 saat kadar sürdü. sonrasında cuma namazının farzına durduk.
Bayram namazı ise güneşin doğuşundan yarım saat sonra kılınıyor.
Benim için bu camide unutulmaz olan şey imamın göz yaşları içinde dua etmesi oldu. İlk kez bir camide böylesi bir dua ile karşılaştım.
Mescid koordinatları: http://goo.gl/wYb3Vv

*  *  *

Pazar günleri saat 10:30'da meclis önünde yunan askerlerinin büyük nöbet değişimi var. Tören ile birlikte yollar kapatılıyor ve askerlerin nöbet değişimi başlıyor. Çok sayıda turist bu töreni izlemeye gidip sonrasında askerler ile hatıra fotoğrafı çektiriyor.

Atina meclis
  
Atina'nın sahil bölgesinde en çok dikkatimi çeken şeylerden biri yol kenarlarındaki meyve ağaçları oldu. Belediye "madem ağaç dikiyoruz bari meyveli ağaç olsun da millet faydalansın" diye düşünmüş olacak ki hep mandalina ve portakal ağacı dikmiş.


yunanistan mandalina

0 yorum: