22.10.10

Facebook'tan bir yenilik daha


Dünyaca ünlü sosyal paylaşım sitesi Facebook özellikle Türkiyede yaşayan gençlerin hayatını kolaylaştırmak için yeni bir uygulama geliştirdiğini duyurdu. Bir Türk mühendisin liderliğinde yürütülen projede ilgi isteyen genç kızların "Chok sıkıldımmmm" , "Bashım aarıyoooo :(((((" gibi mesajlarını otomatik olarak algılayarak mesajı " Biri benimle ilgilensin" şeklinde değiştireceğini duyurdu.

Psikolojik destek sağlayacak;
Konu ile ilgili kameralarımıza konuşan Türk mühendis AHG şunları söyledi;
"Yaptığımız araştırmalarda ilgiye alışık olan birtakım gençlerin ilgi eksikliğinde eskiden çevesindeki insanlara hasta numarası yaptığını ama gelişen teknoloji sayesinde bu yöntemin geride kaldığı ve yeni trendin sosyal paylaşım sitelerindeki iletiler olduğunu farkettik. Statüsüne ilginç mesajlar yazan genç kızlarımız dikkat çekebilmek için kırk takla atmaktaydı. Yani projemiz ile bunu ortadan kaldırarak direk mesaj odaklı bir yapıya geçiyoruz. Bunun mesajlara verilen cevap süresini kısaltarak gençlerimize psikolojik destek sağlayacağını düşünüyoruz".

Yenilikler bununla da sınırlı kalmayacak;
Facebooktaki yeniliklerin bununla sınırlı kalmayacağını şuanda iki yeni proje üzerinde çalıştıklarını da belirten AHG şunları ekledi; "Kullanıcılardan gelen talepler doğrultusunda profil fotoğraflarına eklenen yorumlar üzerinde de çalışmaları başlattık. Çok yakında tamamlanacak olan projemizde fotoğrafı yükleyen bayan üyelerimiz yorum yazacak üye grubunu seçiyor. Bayan üyelerin fotoğrafa yorum yazmasını isterse arkadaş listesinden rastlantısal olarak seçilecek 2 kişi tarafından "Çok güzel çıkmışsın" , "Bu ne güzellik" gibi mesajlar otomatik olarak yazıldıktan sonra üyenin de bu mesajların altına "O senin güzelliğin" mesajı otomatik olarak tanımlanacak.

Uzun süreli bekarlar da unutulmadı;
Facebook'taki Türkiye lokasyonlu kullanıcıların %62'sini oluşturan uzun süredir karşı cins ile konuşmamış bekarlar da unutulmadı. Özellikle İsmail YK.'nın "Ben zaten aşkımı Facebook'ta buldum" şarkısı üzerine büyük beklentiler ile Facebook'a üye olan ve bu tarz kullanıcıların facebook üzerindeki bayanları tek tek taciz etmesinin de zahmetli bir iş olduğunu farkettiklerini belirten yetkililer bu gruptaki kullanıcıların belirledikleri gruptaki üyelere "Merhaba canım tanışalım mı", "Mesene varsa görüşelim", "Merhaba çok güzelsin sadece bunu belirtmek istedim" gibi mesajları otomatik olarak göndermesine imkan sağlanacağı belirtildi.

İsmail YK ve Facebook;
İsmail YK'nın Facebook şarkısını nasıl yaptığına da kısaca değinen yetkililer internet ile ilgili olan ve daha önce de bombabomba.com diye şarkı yazmış olan sanatçının Facebook şarkısı ile ilgili şunları söyledi; "İsmail'in internete ilgili olduğunu biliyorduk. Mühendislerimiz kısa bir çalışma ile bir yapay zeka geliştirdi ve İsmail YK'nın profiline ekleyerek üyenin yapay zekalı bilgisayar ile konuşmasını sağladı. İsmail YK'nın halen konuştuğu kişinin bir bilgisayar olduğundan haberi yok. Kayıtlara baktığımızda zaten en son webcam açarmısın diye mesajlar yazdığını gördük. Bunun için de yapay zekayı daha fazla geliştirmeyi de düşünmüyoruz.

Kaynak: Koala Haber Ajansı (KHA)
Not: Bu haberde yazılan kişiler ve kurumlar hayal ürünüdür. Oluşabilecek isim benzerliklerinden sorumlu değiliz.

0 yorum: